Árverés: 2 év után érdemes kérni a becsérték újbóli megállapítását

Két év eltelte után érdemes kérni az ingatlan becsértékének újbóli megállapítását.

Végrehajtási törvény 140. § (8)

Ha a becsérték megállapítása (kifogás esetén bíróság általi jogerős megállapítása) óta két év eltelt, és az ingatlan még nem került értékesítésre, a végrehajtó bármelyik fél kérelmére az árverés kitűzése előtt ismételten megállapítja.

A koronavírus-világjárványra tekintettel a Kormány a veszélyhelyzet megszűnéséig elrendelte, hogy amíg a veszélyhelyzet fennáll ingatlan kiürítése iránt, azzal összefüggésben intézkedni, valamint ingatlan kiürítésére irányuló helyszíni eljárási cselekményt foganatosítani csak a veszélyhelyzet megszűnését követően lehet. 
A vírus miatti veszélyhelyzet 2022. június 1-jén véget ért és ezzel a két éve szünetelő végrehajtási eljárások is újra indultak. Az elmúlt két év nem csak az emberek életében eredményezett változásokat, de az időmúlás az ingatlanok forgalmi értékére is hatással lehetett. Éppen ezért a végrehajtási törvény lehetőséget ad a becsérték újbóli meghatározására - akár igazságügyi szakértő igénybevételével is-, abban az esetben, ha a becsérték megállapítása óta két év eltelt és az ingatlan még nem került értékesítésre. 
Ez a lehetőség mind az adós, mind a végrehajtást kérő előtt nyitva áll és erre irányuló kérelem esetén a végrehajtó még az árverés kitűzése előtt, a 6 hónapnál nem régebbi adó- és értékbizonyítványt is figyelembe véve vagy – ha azt bármelyik fél kéri -igazságügyi szakértő szakvéleménye alapján ismételten megállapítja az ingatlan becsértékét. Utóbbi esetben a kérelemmel együtt az szakértői díjnak megfelelő összeget is előlegezni kell. 
Ez a törvényi rendelkezés nem csak az idő múlásának forgalmi értékre gyakorolt hatása miatt fontos, hanem azért is jelentős, mert a bírói gyakorlat szerint, amennyiben az adós az árverést megelőzően az ingatlanon oly beruházásokat végzett, amely az ingatlan becsértékében nem jut kifejezésre, az ilyen igényét nem fogja tudni érvényesíteni az árverési vevővel vagy az ingatlant átvevő végrehajtást kérővel szemben. Ebben az esetben az adósnak egyetlen lehetősége van, hogy igényét érvényesíteni tudja, ha vitássá teszi az ingatlan becsértékét.

Fotó forrása: Wikipedia

Previous
Previous

Módosítanák a végrehajtási törvényt

Next
Next

Az Alkotmánybíróság nem vizsgálta érdemben, hogy sérül-e az adós jogorvoslathoz való joga a végrehajtási eljárásban