CSED: A Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára válaszolt az Utcajogász közérdekű bejelentésére
Miután a Kúria 2024 áprilisában az Utcajogász egyik ügyfelének ügyében kimondta, hogy a csecsemőgondozási díj azon esetekben is jár, amelyekben az anya nem megszüntette, csak szüneteltette vállalkozását, a civil szervezet a Belügyminisztériumhoz fordult a jogszabály megváltoztatása érdekében. Júliusban a Kulturális és Innovációs Minisztériumtól érkezett rá válasz.
Előzmények: Az elmúlt két évben több szülési szabadságát töltő anya kereste meg az Utcajogász Egyesületet ugyanazzal a problémával: a kormányhivatal megtagadta a csecsemőgondozási díjra (CSED) való jogosultságukat, mert vállalkozásukat a szülést megelőzően nem szüntették meg, csak szüneteltették. Miután az egyik ügyfél keresetét a bíróság visszautasította, a szervezet a Kúriához fordult, amely kimondta: az ellátásra jogosultság szempontjából nincs különbség a szünetelő és a megszüntetett vállalkozás között.
Az Utcajogász Egyesület a közérdekű bejelentést azért tartotta fontosnak, mert álláspontja szerint ahhoz, hogy a hasonló ügyekben már a kormányhivatalban a megfelelő, jogszerű döntés szülessen, elengedhetetlen lenne a jogszabály pontosítása. Egyértelmű jogi szabályozással ugyanis elkerülhetők lennének az évekig tartó, bonyolult jogi eljárások, amelyek feleslegesen terhelik az igazságszolgáltatás szerveit. De ennél is fontosabb, hogy azok, akiknek nincs módja peres úton kikényszeríteni a jogszerű döntést, hozzájussanak ahhoz a jövedelempótló ellátáshoz, amely a jogszabály szerint megilleti őket gyermekük megszületésekor. Tekintettel arra, hogy nyolc éven keresztül folyt a jogszabály téves alkalmazása, a szervezet tagjai fontosnak tartják azt is, hogy az ezen idő alatt elutasított kérelmek felülvizsgálatára is lehetőséget biztosítson a jogalkotó, hogy lehetőség legyen visszamenőleg kiutalni az ellátást azoknak is, akik elmulasztották a rendes jogorvoslat igénybevételét. Az ellátás hiánya ugyanis évente családok ezreit hozhatta nehéz anyagi helyzetbe.
Az Utcajogász Egyesület a Belügyminisztériumhoz fordult erről szóló közérdekű bejelentésével, ám mint kiderült, az egészségbiztosítási ellátások (vagy legalábbis ezek közül a családtámogatások) nem az egészségügyért is felelős belügyi tárcához tartoznak. Válasz a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkárától, Dr. Beneda Attilától érkezett, aki a következőről tájékoztatta az Utcajogászt: „a közérdekű bejelentésben foglalt javaslatokat, illetve a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény vonatkozó rendelkezéseit – különösen az egyéni vállalkozók szempontjából – megvizsgáljuk, és az őszi törvényhozási időszakban kezdeményezni fogjuk az esetleges hátrányos vagy nem egyértelmű rendelkezések módosítását”.
Részletesebb információk a témával kapcsolatban az Utcajogász Egyesület honlapján itt találhatók.