Elfogadta a parlament a lakásprivatizációról szóló törvénymódosítást
Az Alkotmánybíróság döntése nyomán az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottságának módosító indítványáról szavaztak november 9-én a képviselők.
Az eredetileg benyújtott javaslat ellen több más civil szervezethez hasonlóan az Utcajogász Egyesület is tiltakozott, alkotmányos érveink itt olvashatók. Mint ismeretes, a Böröcz László fideszes országgyűlési képviselő által benyújtott törvényjavaslat valamennyi állami és önkormányzati bérlakás bérlője számára vételi jogot biztosított volna, függetlenül attól, hogy a bérlő mióta és milyen feltételekkel bérelte a lakást.
A parlament végül az eredeti javaslathoz képest az önkormányzatok tulajdonhoz való jogát sokkal kevésbé sértő változatot fogadott el. Az elfogadott végleges változat kizárólag a világörökségi területen és annak védőövezetében található műemléki besorolású ingatlanokra vonatkozott, továbbá csak a határozatlan idejű bérleti jogviszony alapozta meg a vételi jogot. A lakások vételárát azonban a piaci árhoz képest nagyon alacsony összegben határozta meg, és lehetővé tette azoknak a bérlőknek is a lakás megvásárlását, akik viszonylag rövid ideje bérelték a lakást.
Az önkormányzati és állami tulajdonú lakások kényszer-privatizációjáról szóló törvénymódosítás miatt a köztársasági elnök az Alkotmánybírósághoz fordult. A testület alaptörvény-ellenesnek minősítette az elfogadott törvénynek a kedvezményes vételárra vonatkozó rendelkezéseit, a kamatmentes részletfizetés lehetőségét, valamint felhívta a figyelmet arra, hogy a 25 éve bérleti jogviszonnyal rendelkezők esetében is figyelembe kell venni a műemlékvédelmi szempontokat.
A november 9-én elfogadott módosítás az Alkotmánybíróság döntésének megfelelően az 5 évnél hosszabb, de 25 évnél rövidebb ideje bérelt lakások esetében a vételárat a forgalmi érték 100 %-ában állapítja meg. Amennyiben a bérlő él a részletfizetés lehetőségével, a jegybanki alapkamatot is meg kell fizetnie.
Ugyanakkor azok, akik korábban saját tulajdonú ingatlan bérleti jogra való cseréje útján jutottak határozatlan idejű állami vagy önkormányzati lakásbérlethez, továbbra is kedvezményes áron vásárolhatják meg a lakást. A vételár ebben az esetben a forgalmi érték 35-50 %-a lehet. Az érintett önkormányzatoknak kell tehát viselniük annak a terhét, hogy korábban valaki a piacon értékesíthető tulajdont juttatott egy másik magánszemélynek a bérleti jogért cserébe.
Az Utcajogász Egyesület álláspontja szerint a csere útján megszerzett bérleti jog esetén továbbra sem teljesül az értékarányosság követelménye. Az önkormányzat mint tulajdonos szempontjából ugyanis irreleváns, hogy a bérleti jog jelenlegi jogosultja a korábbi bérlőnek csereügylet útján “fizetett” a jog megszerzéséért, abból az önkormányzatnak bevétele nem származott, így a lakás kedvezményes áron történő értékesítése az önkormányzat vagyonának csökkenését eredményezi.