Jogász- és támogatói bázisépítésbe kezdett az Utcajogász

Az Utcajogász Egyesület, mint a hazai civil szervezetek többsége, alapvetően két problémával néz szembe munkája során: megsokszorozódó feladatai miatt kapacitásbeli nehézségekkel, valamint a forrásteremtés nehézségeivel. A NIOK Alapítvány Stronger Roots programja által támogatott projektünk keretében az ezekkel kapcsolatban felmerült kérdéseinkre igyekszünk hatékony megoldásokat találni. 

Mit tehet egy civil szervezet, ha feladatai folyamatosan nőnek, de nincs elég kapacitása ellátni azokat?

Ez volt az elmúlt egy évünk legfontosabb kérdése. 2023-ban ugyanis a hozzánk beérkezett esetek száma radikálisan megnőtt. Ezt egyrészt aggasztónak találjuk, hiszen ennek hátterében – véleményünk szerint – negatív gazdasági és társadalmi folyamatok állnak, másrészt jónak tartjuk azt, hogy sokan fordulnak hozzánk problémájukkal, így egyre több embernek tudunk segíteni. Ehhez viszont természetesen több önkéntesre volt szükségünk, így nagy könnyebbséget jelentett számunkra, hogy szeptemberben tartott toborzásunkon hét új jogász csatlakozott hozzánk. A frissen érkezett önkéntesek számára képzést biztosítottunk, valamint minden új csatlakozó munkáját mentor segítette/segíti a kezdeti időszakban.

Másik fontos problémánk, hogy nemcsak az esetszámok sokszorozódtak meg az elmúlt időszakban, de a peres képviseletre való igény is megnövekedett. Az Utcajogász alapvetően tanácsadással foglalkozik, ám ha úgy érezzük, hogy így nagyobb horderejű változást tudunk előidézni, akkor ügyvédeink vállalják a perben való képviseletet. Ilyen volt például az az ügy, ahol mohácsi rendőrök bántalmaztak hajléktalan embereket, és amelyben tavaly első fokon ítélet is született, és ilyen a Kincsem Park bérházában lakók ügye, ahol a ház új tulajdonosa méltánytalan mértékben emelte meg a bérleti díjakat. Szervezetünknek időről időre több ilyen esete is van, és célunk az, hogy növeljük az erre szánható kapacitásunkat. Ezért jelenleg egy ügyvédháló kialakításán dolgozunk, pro bono ügyvédek bevonásán a munkánkba.

Természetesen az új jogászok és ügyvédek felvételével nemcsak a bővülés a célunk, hanem valamelyest kollégáink tehermentesítése is, ezzel megvédve őket a kiégés veszélyétől. Ugyanezt a célt szolgálja a februárban induló szupervízió is, amelyen az egyesület munkatársai ingyenesen vehetnek részt. Illetve fontosnak tartjuk a közösségépítést és a szervezetről való közös, távlati gondolkodást is, amelyet a hétköznapok problémáinak megoldása során ritkán tudunk megvalósítani. Így novemberben pár napra elvonultunk, hogy stratégiai kérdésekről vitatkozzunk, hozzunk döntéseket, jövőbeli célokat tűzzünk ki saját magunk számára.

Mit tehet egy civil szervezet, ha anyagi lehetőségei bizonytalanok?

Hát, szerezzen pénzt, nem igaz? Ám ez fenntartható csak akkor lesz, ha kialakít egy stabil támogatói bázist maga köré. Erre többféle módon teszünk kísérleteket. Egyrészt a kis adományozói bázisunk növelésével. Az elmúlt hónapokra adománygyűjtő kampányt indítottunk, amelyen keresztül a jogsegélyünket lehetett támogatni. Ezt erősítették novemberben és decemberben kortárs magyar írók, Garaczi László, Czakó Zsófia, Aradi Péter, Rojik Tamás, Bakos Gyöngyi, Fehér Renátó, Vajna Ádám (illetve nem író követünk volt még Faragó Eszter), akik nagykövetként vettek részt a kampányban, és akik arra is vállalkoztak, hogy jótékonysági felolvasóesten vegyenek részt az Utcajogász javára. Ezúton is köszönjük szépen a munkájukat!

Adománygyűjtő és bázisépítő eseményünk volt az októberi Utcajogász Szülinap, és ilyen lesz a tavaszi Utcajogász Maraton is. Ezenkívül dolgozunk a vállalati szektorral való kapcsolatok kialakításán. 

Azt reméljük, hogy a közösség- és támogatói bázisépítésünk során szervezetünk fenntartása és fejlesztése reálisan megvalósítható céllá válik a projekt elkövetkezendő másfél éve alatt.


“A projekt a NIOK Alapítvány Stronger Roots programjának keretében valósul meg, az Európai Unió Polgárok, Esélyegyenlőség, Jogok és Értékek (CERV) programjának finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.” 

További információk a Stronger Roots programról az alábbi linken érhetők el: https://www.niok.hu/tarsadalmibazis

Previous
Previous

Pécsi lakhatási szervezetekkel kezdett közös munkába az Utcajogász

Next
Next

Véget ért hajléktalan embereknek szervezett tréningünk