Véget ért hajléktalan embereknek szervezett tréningünk
Lezárult a Józsefvárosi hajléktalan embereknek indított jogi ismeretterjesztő tréningünk. Tavaly nyáron nyertünk a Józsefvárosi Önkormányzat által kiírt pályázaton és szeptemberben egy új programba kezdtünk a Könyvesen. A tréning négy alkalomból, egy bemutatkozó és egy december eleji, záró eseményből állt. Összefoglaltuk az élményeket, tapasztalatokat.
Az első alkalomról ebben a cikkben írtunk. A Könyvesen töltött második alkalom a szabálysértési jogról szólt. Arról beszélgettünk a megjelentekkel, hogy hogyan zajlik a szabálysértési eljárás, mit lehet kezdeni a helyszíni bírsággal, milyen jogai és kötelezettségei vannak annak, akit szabálysértési eljárás alá vonnak, milyen büntetéseket és intézkedéseket szabhatnak ki, mit tehet az, aki nem tudja befizetni a pénzbírság összegét, milyen szabályok vonatkoznak a közérdekű munkára. A következő tréningen az adósságkezelés, végrehajtás témakörét jártuk körbe. Erre az eseményre nem csak a Könyvesről érkeztek résztvevők, hanem más intézményekből is. A megjelentek nagyon érdeklődőek voltak, kérdésekkel is készültek, aktívan hozzászóltak mindenhez és saját tapasztalataikat, történeteiket is megosztották. Ezúttal kiscsoportban is dolgoztunk. Minden csoport kapott egy "ügyvédet" (utcajogászt), és a feladat az volt, hogy segíteni kellett egy barátnak egy levél értelmezésében, illetve tanácsadással. Ez a módszer lehetőséget adott arra is, hogy sok tartozással, végrehajtással kapcsolatos témát érintsünk, közösen megvitassunk.
A szociális ellátásokról szóló tréning volt talán a legkevésbé elméleti és a legpraktikusabb segítség, hiszen néhányan már a helyszínen ki tudták tölteni azt a kérelmet, amely segítségével anyagi támogatáshoz juthatnak. A másik nagy érték volt ezen a tréningen, hogy a résztvevők egymásnak is tudtak segíteni azzal kapcsolatban, hogy hol, milyen ellátást lehet igénybe venni, illetve a mi ismereteinket is bővítették ezen a téren Ráadásul úgy alakult, hogy épp az esemény előtt jelent meg néhány olyan releváns módosítás a fővárosi és a józsefvárosi szabályozásban, amelyről frissen tudtuk tájékoztatni a jogosultakat.
A záró eseményen a célunk az volt, hogy a résztvevőkkel együtt értékeljük a tréninget. Voltak olyanok is, akik csak a záró eseményre jutottak már el, mert későn értesültek a lehetőségről, így ismét bemutattuk az Utcajogászt és ismertettük, hogyan tudnak hozzánk fordulni. Tér nyílt arra is, hogy kicsit jobban megismerjük egymást.
A visszajelzések, illetve a tréningen tapasztaltak alapján hasznos tudást sikerült átadnunk a résztvevőknek. Az alkalmakon összesen nagyjából 50 hajléktalan emberrel találkoztunk. Sokan a tréning kapcsán hallottak először az Utcajogászról és többen is felkeresték jogsegélyszolgálatunkat azóta a Blaha Lujza téren. A Könyvesen dolgozó szociális munkás kollégáknak nagyon hálásak vagyunk a sok segítségért, amit a toborzásban és a helyszín biztosításában nyújtottak. Öröm számunkra, hogy a képzéseken sikerült olyan támogató légkört kialakítani, amelyben bátran megszólaltak a résztvevők és meséltek saját élethelyzetükről, feltették kérdéseiket. Értéknek tekintjük azt is, hogy az Utcajogász szakértői többet megtudtak az ellátórendszerről, illetve az ügyfelek helyzetéről.
Kirajzolódtak fejlesztési lehetőségek is: véleményünk szerint a több alkalomból álló, hosszabb tréning segítené a résztvevői létszám növelését és több időt biztosítaná az egyes témákban való elmélyülésre is. Legközelebb szeretnénk jobban ösztönözni a rendszeres részvételt és a közösségépítést.
A tréning a Józsefvárosi Önkormányzat támogatásából valósult meg.